Cesta do pravěku - poslední díl?

Předchozí díly: roky 1982-1985 | pionýrská léta | 1986-1989 | na skok za hranice

Po krátkém nahlédnutí za hranice se vracíme do Československa, které jsme opustili v roce 1989 - tedy těsně před koncem komunistického režimu. Československý cyklotrial čekaly tři svobodné společné sezony, než se spolu s rozdělením na samostatnou Českou a Slovenskou republiku rozdělil i on.

1990

Co dnes člověka zaujme při pohledu na kalendář soutěží, je velký počet volných závodů, tedy těch, které nejsou zařazené do přeborů, mistrovství ani jiných seriálů. Odpadl tak stres, s nímž se dnes často setkáme, neboť každá soutěž se započítává - a zůstal tak větší prostor pro radost z ježdění a legraci, jak ukazuje třeba plakátek na soutěž Old Man Trialsin - originální je zařazení jezdců do kategorie podle hmotnosti (včetně kola) a požadavek, že kolo nesmí mít ztrouchnivělou ližinu :-)

Zajímavé je také to, že závodní sezona začínala v dubnu (hned 3 závody) a končila v listopadu. I mistrovství republiky si podrželo již tradiční pozdně říjnový termín. Ostatně, spousta věcí zůstala "při starém" i v nových společenských poměrech: nadále se jezdil Český pohár, stále se kromě jednotlivců soutěžilo i v družstvech.

Že to Československo s cyklotrialem myslí opravdu vážně ukázal i seriál mistrovství světa 1990, jehož jeden závod se konal 4.-5.srpna ve Vlašimi. Z více než 130 účastníků bylo 35 domácích a kromě poussinů a benjaminů vyhráli ve Vlašimi všechny zbývající kategorie. To samozřejmě přineslo i potřebné body do celkových výsledků MS, kde nakonec ČSFR získala 9 medailí, jak už jsme psali v minulém díle.

1991

Úspěchy československých jezdců vedly k tomu, že se naše republika stále aktivněji zapojovala i do organizace světového cyklotrialu. V této době vrcholily spory mezi pořadateli jednotlivých závodů a federací UCI, pod kterou trialsín (cyklotrial) spadal. Výsledkem byl vznik samostatné federace BTIU (Bike Trial International Union, dnes také používána zkratka BIU). Hlavní jednání proběhla při únorovém indoor Světovém poháru v Sinsheimu, finální jednání proběhla při závěrečné soutěži Světového indoor poháru v pražské Sportovní hale 30.11.1991 a následující rok byla BIU zaregistrována u českých úřadů. Podrobnější článek k tomuto tématu vyjde v únorovém čísle Biketrialové revue.

Předchozí odstavec se snaží zamaskovat "důkazní nouzi", kterou máme ohledně domácího cyklotrialu v roce 1990 - jinými slovy, pro tento rok nám archivní materiály zcela chybí, pokud nám je pomůžete doplnit, budeme rádi.

1992

Nechybí nám ale pro rok následující, který je rokem prvním a zároveň i rokem posledním. Prvním rokem federace BIU, posledním rokem Československa.

Nelze napsat, že na šest ročníků mistrovství světa v trialsínu navázal první ročník seriálu mistrovství světa v biketrialu podle BIU. Tak jednoduché to není. Pod BIU přešla jen část cyklotrialových jezdců, část jich zůstala pod federací UCI, která pokračuje v organizaci svých cyklotrialových soutěží a mistrovství. Od roku 1992 tak vedle sebe existují "dva cyklotrialy" a my se v našem textu budeme držet biketrialu pod BIU. První ročník mistrovství světa BIU měl čtyři závody, z nichž jeden proběhl v srpnu 1992 v Táboře.

Na domácí scéně se naštěstí žádná podobná dramata neodehrála, ale změny přeci jen byly i zde. Kromě tradičních volných závodů (Vlašim, Kutná Hora a další) a Přeboru České republiky (stále rozděleného na oblasti A a B, v každé oblasti po čtyřech závodech) se zřejmě jako předzvěst slovenské emancipace konalo i samostatné Mistrovsví Slovenské republiky, složené z pěti dvoudenních závodů (tedy započítáváno 10 soutěží). Mistrovství ČSFR tentokrát nebyl samostatný závod, ale seriál tří soutěží (19.9.1992 Strážnice, 3.10.1992 Brezno a 17.10.1992 Děčín) a kromě toho se jelo i samostatné halové mistrovství ČSFR (14.11.1992 Ružomberok). A pokud jsme se v roce 1990 pozastavili nad tím, že se začínalo závodit v dubnu, tak tentokrát kalendář začíná již v únoru a končí v prosinci. Zda se jednalo o závody halové nebo venkovní sice nevíme, ale závodilo se tenkrát průběžně po celý rok - ne, že by se dojel na začátku listopadu poslední závod MČR a začalo se zase až po půl roce v květnu.

Rokem 1992 se uzavírá kapitola československého cyklotrialu, do sezony 1993 už vstupuje český i slovenský cyklotrial každý samostatně. A tímto dílem se prozatím uzavírá i seriál Cesta do pravěku, protože archivní krabice, ze které jsme čerpali, toho bohužel více neobsahuje. Případné pokračování je tak ve vašich rukou, přesněji ve vašich krabicích. Pokud se nám podaří s vaší pomocí shromáždit další podklady, rádi z nich poskládáme další díly.

16.1.2014, RJ


NAVRCHOLU.cz