Cesta do pravěku - 1982 - 1985

Znalci Járy Cimrmana vědí, že Mistrova pozůstalost byla nalezena doktorem Evženem Hedvábným v truhlici v domku v Liptákově. Pro nás však bude nyní mnohem zajímavější obsah nikoliv této truhlice, ale krabice od bot, kterou ve svém domku přechovává jmenovec slavného Čecha, pan Jaroslav Pochtiol. Po léta do ní ukládal fotky, výsledky, prospekty a další dokumenty týkající se tehdy nově vznikajícího sportu jménem cyklotrial, kterému se začal věnovat jeho syn Tomáš. Dnes jsou o generaci dál - Tomáš jezdí po závodech se svými syny, takže do krabice opět mohou přibývat další vrstvy. Mě však zajímají ty spodní. Slovo dalo slovo a společně pro vás máme připravený krátký seriál, který nese jméno "Cesta do pravěku". Tematicky navazuje na "historická okénka", s nimiž jste se na tomto webu mohli potkávat před dvěma lety - najdete je v našem archivu.

1982

Rok 1982 je rokem, kdy se v Československu cyklotrial skutečně narodil. Sport k nám přivezl ze závodů v Belgii mototrialový jezdec Petr Hůla. Spolu s redaktorem časopisu ABC Martinem Pilným dali dohromady plánek na stavbu trialového kola a tím to všechno začalo, podrobněji zde. Brzy se objevily i první organizované soutěže - v tomto prvním roce jich bylo ale opravdu jen pár a jednalo se o místní podniky. Velmi prostá pravidla a "návod", jak soutěž připravit, byla otištěna rovněž v časopise ABC.

1983

První "velká" soutěž proběhla 1.5.1983 v Říčanech u Prahy, sešlo se na ní 36 jezdců. Nový sport zaujal a na podzim se jel seriál tří závodů - Řevnice, Říčany, Sedlčany (viz zde), další soutěže proběhly v Roudnici a v České Třebové. Jezdců již bylo přes 150 a na soutěžích byli rozdělení do dvou kategorií - méně než 13 let, více než 13 let. Cyklotrial jako disciplína byl zařazen pod Svazarm (Svaz pro spolupráci s armádou měl tehdy "pod křídly" všechny technické sporty od letectví přes parašutismus, střelbu až po motorismus).

1984

Sportovní řády na rok 1984 se od těch současných liší méně, než bychom čekali. Několik zásadních odlišností tu však přeci jenom je. Mnohem vyšší byl počet kontrolních úseků - 10 až 15 KÚ v jednom okruhu, jezdilo se na dvě kola. Jezdec nebyl v kontrolním úseku limitován časem dvou minut jako dnes, nesměl však zůstat stát na noze déle než 3 vteřiny (musel hned zpátky do pedálů) a také nesměl zůstat stát na místě opřený nebo v rovnováze déle než tři minuty. I když jezdce limitoval celkový čas na absolvování závodu, tak pozdější zavedení dvouminutového limitu podle pamětníků plynulosti soutěží jen prospělo. Další odlišností při bodování bylo, že jezdec nesměl křižovat svou vlastní stopu - neumím si představit, jak to mohli rozhodčí uhlídat. Celé znění pravidel najdete zde.

V tomto roce se konal šestidílný seriál pod názvem "Český pohár v cyklotrialu", jednotlivé soutěže se jely v Sedlčanech, Říčanech, Praze, Roudnici, Řevnicích a Letohradu. Kategorie A - žáci 8-11 let, B - junioři 12 a více let.

1985

Úvodní díl naší cesty do pravěku ukončíme v roce 1985. V tomto roce se na československém trhu objevilo první cyklotrialové kolo, které začal vyrábět Techniasport Ústí nad Labem. Kopie tři roky staré montesy se prodávala pod jménem "Jiskra TC-50" a pro tehdejší české cyklotrialisty bylo toužebným snem - pro ty dnešní spíše noční můra. Délka mezi středy 1000mm, 14 kilo poctivé oceli, ráfkové brzdy... Pokud máte "técéčko" ještě někde doma, nabízíme jako kuriozitu katalog náhradních dílů :-)

Cyklotrial se u nás rozvíjel bez jakéhokoliv kontaktu se zeměmi, kde tento sport vznikl. Hranice Československa lemovaly ostnaté dráty a na západ komunisté jen tak někoho nepustili. Přesto se (přiznávám, že nechápu jak se to podařilo) dne 16. srpna 1985 konal v Řevnicích u Prahy jeden závod ze šestidílného Evropského poháru. Celou událost popisuje výborný dobový článek s výmluvným názvem "Šok". Čeští jezdci na vlastní oči viděli, že světový cyklotrial je o kus dále a mají co dohánět.


Máte i vy doma podobné krabice? Chcete se také přidat k naší cestě do pravěku? Pište, skenujte, posílejte - a bude-li to možné, zpracujeme a zveřejníme zde na webu.

8.12.2013, RJ, JP


NAVRCHOLU.cz