Report - Finále MČR/PČR Brno SportLife

Brněnský veletrh SportLife je již tradičně dějištěm finálového závodu domácího seriálu. Letos se konal o měsíc dříve než jsme zvyklí, již 6.-7. října, v pavilonu G1. Oproti předchozím ročníkům byl celý pavilon vyhrazen jen pro biketrial, tento "luxus" byl způsoben nižším počtem vystavovatelů a s tím bohužel i návštěvníků veletrhu. Rozdělení závodu na dva dny s sebou nese pro organizátory nutnost přemýšlet při stavbě sekcí dopředu, aby je bylo možné ze soboty na neděli snadno upravit a přepáskovat pro malé kategorie. Letos bylo sekcí postaveno šest, z toho jedna na parkovišti před pavilonem. To se ukázalo jako dobrý tah v sobotním slunečném počasí, kdy aktivita před pavilonem "zachytávala" náhodné kolemjdoucí - naopak v neděli, kdy od rána hustě pršelo, se na venkovní sekci nikomu dvakrát nechtělo. Obdiv si zaslouží pan Machálek, který jako nejstarší z rozhodčích celou neděli odsloužil venku na dešti v gumáku a s deštníkem, aniž by jej kdokoliv vystřídal.

Sobota patřila kategoriím elita, junior a senior. Zatímco eliťáci nastoupili téměř v kompletní sestavě, v juniorech se sešli na startu pouze tři jezdci a v seniorech sedm. Úseky byly divácky i jezdecky přehledné, převažovaly velké skoky, některá místa byla postavena stylem "buď - anebo". Buď to skočíš, nebo máš za pět. O pětky tak nebyla nouze. Vítězem elity se stal David Herka, který závod dokončil za cenu dvou zlomených vidlic a vítězství se mu tak poněkud prodražilo. Vašek Kolář si po dvou letech vyzkoušel, jak vypadá jiné než první místo a skončil druhý, třetí slovenský jezdec Martin Behro. V juniorech si kluci stupně vítězů rozdělili kluci následovně: první Vašek Gryc, druhý Matěj Popelka, třetí Tadeáš Kříž. V seniorech vyhrál Jirka Rössler následovaný Tomášem Zedkem a Janem Šmídem. Na hlavní závod navazovala soutěž "O pohár Prefy Brno" na venkovní betonové sekci, který vyhrál Martin Kakáč.

Neděle uvítala mládežnické (a hobby) kategorie ochlazením a deštěm. Zjištění, že jedna ze sekcí je venku, na náladě moc nepřidalo. I sekce v hale vypadaly na první pohled náročné, ale to vypadají pokaždé a nakonec si s nimi jezdci vždy nějak poradili. Co je potřeba vyzdvihnout je to, že se závodu v Brně konečně mohli zúčastnit i jezdci kategorie beginner a skončila tak mnoho let trvající podivná praxe, kdy začátečníci dojeli svůj seriál a poháry dostali bez potlesku svých soupeřů o měsíc později na závodech, kde jejich kategorie vůbec nejsou. Kategorii minime v nedělním závodě vyhrál Marek Hlávka s jediným trestným bodem. Lukáš Janka tentokrát až osmý - umělé sekce prostě jeho soupeřům vyhovují lépe. Benjaminy vyhrál Marek Pochtiol, poussiny Tomáš Vepřek - ten si bohužel nemohl zkusit zajet na zelených sekcích, jak původně plánoval, protože chybějící body by jej stály jedno místo v celkovém seriálu. Karel Šnábl měl na dosah v poussinech třetí místo - přebývaly mu pouhé dva tresné body. Ve feminách vyhrála Kamila Staníková, Vendula Zapletalová skončila třetí a se zavázanou rukou. Chvílemi to tak v neděli místo závodů připomínalo polní lazaret - Honza Musil se "přizdobil" sádrou v sobotním závodě, Ondra Šenk si sádru dovezl již z domova a do závodů ani nenastoupil, stejně jako Radek Vašíček, Martin Debs stále chodí zavázaný od přípravy (!) znojemského závodu... Škaredý pád Kryštofa Málka naštěstí skončil bez zranění. I tak ale bylo na jezdcích vidět únavu z hektického závěru sezony a místy až přílišnou opatrnost.

Závěrečné vyhlášení vítězů před hrstkou diváků letošní sezonu definitivně uzavřelo a můžeme kola pověsit na půl roku na hřebík do garáže :-) Leda že by zase někoho napadlo pořádat závody uprostřed zimy?

11.10.2012, RJ


NAVRCHOLU.cz