Report - Sport Life

O víkendu 12.-13.11. proběhl na brněnském výstavišti závěrečný závod letošní sezóny Mistrovství a přeboru České republiky. Zatímco v některých kategoriích byly už karty, respektive medailové pozice, rozdány předem díky výsledkům z předchozích závodů, někde se ještě o post na stupních vítězů bojovalo - a nutno říci, že docela dramaticky. Sekce byly v obou dnech poměrně lehké, jak ukazují nízké body na prvních místech.

Sobota patřila mistrovským a elitním kategoriím. Šest sekcí na dvě kola v pavilonu G1 nabídlo různorodé překážky: kromě známých brněnských "černých stříšek" to byly betonové skruže, cívky, palety,klády, nechyběl ani (ne)oblíbený umělý vodopád. Elita patřila našim dvěma současným nejlepším jezdcům, Vaškovi Kolářovi a Davidu Herkovi. Zatímco Vašek zajel celý závod bez jediného bodu, David v prvním kole schytal jednu pětku a tak se musel opět spokojit "jen" se stříbrem. Bronz Ján Kočiš ze Slovenska osmi body. V seniorech byla situace z hlediska trestných bodů zcela identická, jen jména jsou jiná: první místo Richard Lochmann (0 tb), druhý Petr Jeřicha (5tb), třetí Michal Kuběnka (8 tb).

Živo bylo v juniorech. Kromě slovenských jezdců vnesli mezi české závodníky čerstvý vítr i dva minimáci - Matěj Popelka a Ondra Šenk, kteří díky již jisté pozici ve své "domovské" kategorii jeli finálový závod mezi juniory, kam oba příští sezonu nastupují. O celkově třetím místě navíc ještě nebylo pevně rozhodnuto, na výsledku Sport lifu záleželo, jestli je získá Kuba Valenta nebo Tadeáš Kříž... Po prvním kole byl první - pro všechny asi překvapivě - Matěj Popelka s jediným trestným bodem, který navíc obdržel na poněkud nesmyslné překážce v podobě laťky pro skok vysoký. Druhé kolo ale rozhodlo - slovenský reprezentant a letošní mistr Evropy Tomáš Kalús je zajel za nula bodů (první kolo za 2), Matěj opět shodil vysoko umístěnou laťku a na nuly prohrál, respektive obsadil stříbrnou příčku. Na třetím místě Vojta Křiva se čtyřmi trestnými body. Kubu Valentu porazila nervozita, ve stresu boje o letošní bronz zajel podle svých vlastních slov nejhorší závod sezony a skončil až na osmém místě. K jeho štěstí se stejně "vedlo" i Tadeáši Křížovi, který jej sice v Brně o stupínek porazil, ale do celkového hodnocení si tak připsal jen o jediný bod více než Kuba, vyrovnal tak jeho součet a třetí místo připadlo Kubovi díky většímu počtu bronzových medailí v sezoně.

V neděli na malých tratích se bojovalo stejně urputně. V minimech při neúčasti Popelky a Šenka závod zcela ovládli slovenští jezdci, kteří se podělili o první čtyři místa - zlato Samo Hlavatý s novým kolem a 4 tb, druhý Šimon Tapušík s pěti body, třetí Michal Ivan se sedmi body. Z českých jezdců se chytil až Robert Gebr (5 místo, 12tb), následovaný týmovým kolegou Filipem Kloučkem (6 místo, 12 tb).

V benjaminech už jsou výsledky poměrně monotóní, Míša Pavlík s umělými překážkami nemá problém (a letošní sezona mu jich naservírovala dost a dost), se dvěma trestnými body si s jistotou dojel pro první místo. Lukáš Janka si neodpustil občasná uklouznutí a šlápy z leknutí, sesbíral 14 bodů a musel se spokojit s druhým místem. Třetí místo vybojoval Marek Pochtiol (40 tb).

V poussinech bylo na výstavišti trochu více jezdců než obvykle, trojici kluků, kteří spolu absolvovali seriál doplnili ještě vítězi z kategorie Beginner D, ale do výsledků nijak nezasáhli - přeci jen jim bílé tratě ještě dělaly trochu potíže. Ne tak letošním poussinům, kteří měli jen sem tam šlápnutí a podělili si stupně následovně: 1. Kryštof Hanzal (3 tb), 2. Peťa Mokrý (3 tb - na nuly), 3. Tomáš Vepřek (5 tb).

O malou senzaci se postarala malá Bětka Pečínková ve feminách. Postavou sice nevelká, ale s o to větší bojovností za sebou nechala starší a zkušenější závodnice a celé stupně vítězů patřily Hamrům: První Mája Křivová (14 tb), druhá Kamila Staníková (54 tb) a třetí právě Bětka Pečínková (58 tb).